Niyet

Makam kursu yarıyıl tatiline girmeden evvel affedebilme ile ilgili bir sunum yapacaktı hocamız bize. Ben tatile erken gidiyorum diye sunumu da erkene çekti sağolsun. İyi ki de öyle yapmış. Neden mi?

Sunuma başlamadan önce niyet bir tohumdur demişti. Aynı dua etmek, umut etmek gibi… Siz niyetinizi toprağa bırakırsınız ve yakın bir zamanda olmasa da elbet bir gün çimlenir. Kendine dair tüm özelliklerin fihristesini taşıyan minik bir çekirdek gün gelir tüm güzelliklerini ilan edercesine büyür.

O zamandan beri içimde nasıl bir huzur var anlatamam. Affedebilmek ile ilgili çok sıkıntım yok elhamdülillah, herkesi Allah rızası için affedebilen bir insanım ama o gün hocamızın niyet konusuna değinmesi benim ihtiyacıma binaenmiş.

Eve dönerken birçok şeye niyet ettim ben de. Kalbimi temiz tutmaya çalıştım, vesveseler sokulmasın, niyetim halis olsun diye. İnsanın içini temiz tutması kadar zor bir şey de yok. Ama temiz tutma isteği de bir niyet değil mi?!

Gün gelir de niyetim kısmetim olur mu bilmiyorum. Çimlenen tohumuma bitki zararlıları dokunur mu bilmiyorum. En iyisi ben dokunmaması için de niyetleneyim.

Velhasıl, ben yüzümü döndüm. Allah var ve Allah yâr.

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

O gökten su indirendir. İşte biz onunla her türlü bitkiyi çıkarıp onlardan yeşillik meydana getirir ve o yeşil bitkilerden, üst üste binmiş taneler, -hurma ağacının tomurcuğunda da aşağıya sarkmış salkımlar- üzüm bahçeleri, zeytin ve nar çıkarırız: (Herbiri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı. Bunların meyvesine, bir meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakın. Şüphesiz bunda inanan bir topluluk için (Allah’ın varlığını gösteren) ibretler vardır.

Şüphesiz ki Allah doğruyu söyledi.”

(En’âm Sûresi 99.Âyet)

Selâm ve dua ile.

بشر ى

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s