Bayram O Bayram Ola

Esselamu Aleyküm,

Farkındayım, uzunca bir zamandır yazmak isteyip de yazamadığımın. Yazacak konum olmadığından değildi bu kuraklık, bilakis, anlatacak çok şeyim var. Gel gör ki hep yarım kalıyor başladığım cümleler. Nihayet bugün topladım kafamı geldim ait olduğum yere.

Hummalı KPSS hazırlık sürecimin sonlarına yaklaşırken hem mutlu hem tedirginim. Hani o her zaman bahsettiğim iki kanatlı olma meselesi var ya Mevlana’dan esinlendiğim, işte tam da o vaziyetteyim!

Gel zaman, git zaman Ramazan da geldi oturdu yüreğimizin baş köşesine…  Recep  ve Şaban aylarının su gibi akıp gidişinden pek bir şey anlamamış olsam gerek, kendime bir söz verdim. Bu Ramazan’ı (Allah izin verirse) hakkıyla karşılayıp yolcu edeceğime dair. Sınavlar gelir geçer ama bir sonraki Ramazan’ı göreceğime dair bir garantim yok, madem on bir ayın sultanı gelmiş, hoş gelmiş safa getirmiş dedim, buyur ettim içeri… Hal böyle olunca dersler de aksadı, uyku düzeni, yeme düzeni falan da kalmadı. Ne çalıştıysam kardır deyip attım cebime. Hissetmeye çalıştım var gücümle.

Peygamberimizin, ”Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün. Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün. Ben yanında zikredildigim zaman bana salat okumayan kimsenin de burnu sürtülsün!” (Tirmizi, Daavat 110, (3539)) hadisi şerifini hatırlayarak yaşamaya çalıştım Ramazanı. O da fazla kalmadı tabi, geldi geçti, son teravih gecesi cami hocası ‘Elveda Şehr-i Ramazan…’ derken ılık bir damla yaş bıraktı gözümde. Tabi bu üzüntü de çok sürmedi, bayram sevinciyle yer değiştirdi.

Alvarlı Efe Hazretleri,

“Can bula cananını, bayram o bayram ola

Kul bula sultanını, bayram o bayram ola

Hüzn-ü keder def ola, dilde hicap ref ola

Cümle günah afola, bayram o bayram ola..” diyor ya, çokça amin deyip size bizim bayramımızdan bahsetmek istiyorum…

Her ne yaşarsak yaşayalım bizim evde bayram hep bayramdı. Yine öyle oldu… Elhamdülillah, sağ salim, huzurla, imanla eriştik bayrama. Hatta bu bayram bir fazlamız var. Muhammed kuşu. 8 aylık oldu, belki farkında değil bayram olduğunun ama biz farkındayız. O bizim minik bayramımız. Onu bize verene ne kadar şükretsek azdır… Düşünüyorum da ne kadar cahilmişim rızkın sadece yemek, içmek olduğunu sandığım zaman. Bize sunulan maddi ya da manevi her şey rızkımızmış. Sevgi, merhamet, sabır, aile, envai çeşit nimetler, başımızı sokacağımız bir yuva, sıhhatle ve imanla uyuyup uyanabilmek,  bayram sabahına erişebilmek bile… Biz ise bunları sadece sıkıntılı vakitlerde akıl edebiliyoruz ancak.  Hiç durmadan, düşünmeden yaşıyor gibiyiz.

Ayın sonunda Ramazan bizden razı mıydı? Bilmiyorum. Ama biz ondan razıyız.

Cehennemden azad olduk mu? Bilmiyorum. İnşaAllah olmuşuzdur.

Keşke Ramazan’ın ruhunu on bir ay yaşatabilsek içimizde, bu ayda edindiğimiz güzel hasletler katlanarak çoğalsa kişiliğimizde…

Şükürler olsun…

Ben şimdi bayram yemeği için sofrayı hazırlamaya gidiyorum. Aklımda açlık ya da yemeğin lezzeti yok. Dilimde bir dua var:  Bayram sofralarının çoğalmasına dair. Herkesin mutlu bir bayram sabahına uyandığı bir dünyanın umuduna dair. Zalimlerin zulmunün durduğu, mazlumların mutluluk göz yaşı döktüğüne dair. İşte asıl o bayram, bayram ola…

Söyleyeceklerimi bitirirken,  Allah Tin suresinde ‘Ahsen-i Takvim’ diyor. Onu bir düşünelim istiyorum…

*Bir de küçük bir dipnotum var: KPSS bitene kadar yazamayabilirim, o yüzden benimle aynı stresi paylaşan tüm derttaşlarıma başarılar diliyorum. Gayret bizden, tevfik Allah’tandır…

Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuh

بشرى

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s