Koşu

Koşuyor, koştukça büyüyor insan. Yürümeye başlar başlamaz, koşmak istiyor. Hayatın kısa olduğunu ve yapmak istediği her şeye yetecek kadar vakti olmayacağını biliyor. Koşmak istiyor, yetişmek, yakalamak. Tam zamanında olmasını istediği hiçbir şey beklentilerini karşılamadığı halde koşmak istiyor. Nefesi tükenene kadar koşmak, dur durak bilmeden, kendiyle yarışırcasına. Kendinden kaçarcasına…

Bir gün, ona koşmaması gerektiğini anlatıyorlar. Hayatı bir solukta değil de, yavaş yavaş, en sevdiği yemeği yercesine, keyfine vararak yaşaması gerektiğini anlatıyorlar… Kafası karışıyor insanın. Şimdi ne yapmalı diye soruyor kendine?

Zamanının çoğunu koşarak geçirmiş biriydi, şimdi aniden duramazdı o, durduramazdı kendini… Biliyordu çünkü koşması gerektiği için vazgeçtiği değerli dakikaları hatırlamanın canını yakacağını. Ardında kalan onca fırsatın vicdanını rahat bırakmayacağını da biliyordu.

Koşmaya yine devam etti. Bu sefer bir amaç uğruna koşmak istedi.

Bilerek koştu insan, hatırlayarak, canı yanarak, her şeyin bilincine vararak. Tabanı sızlasa da durmadı. Dinlenmedi.

Ölüme koştu insan. Daha doğrusu, en başından beri ölüme koştuğunun bilincine vardı. Dünyanın sahte mutluluklarını umursamadan, kaybettiklerini kazanç bilerek koştu. Hakkına hayırlısını diledi bir yandan. Ancak ahiret yurdunun güzelliklerini hatırlayınca sarıldı kalp kırıklıkları. Yeniden umut ederek koştu, bu sefer daha da hızlanarak…

Kanatlandı insan, ayakları yere basmıyordu. O dünyadan yüz çevirince, dünya onun ayağının altına serildi… Göklerde, kuşlar gibi süzülerek izledi dünyayı, nev- i beşer’i.

Koşarken uçan tek o oldu, herkesin yarıştığı dünya yurdunda.

Her şeyden önemlisi, kendini bilen insan daha hızlı koştu.

‘Ben’ diyenler değil, Rabbini bilenler en hızlı koştu. Rabbini bilenler kazandı dünya yarışını…

(Not: İnsan ne kadar yorulduğunu ancak dinlendiği vakit hissedermiş. Dünyada dinlenemediğimize göre nereye koştuğumuz önemli diye düşünüyorum. Bu arada Hicri yılbaşımız şimdiden hayırlara vesile olsun inşaAllah 🙂 )

بشرى

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s