Aldanış

Uzun bir cümle kurmak istiyordum. Sustum. Kafamda dolaşan kelimelerin hiç biri birbirine değmiyordu çünkü. Çekip almak istedim birini, öyle bir kelime bulmalıydım ki suskunluklarıma tercüman, yaralarıma merhem olmalıydı. 16 sene olmuş dedim sonra kendime, boş ver… İçindeki o 6 yaşındaki çocuk çoktan büyümüştür dedim kendime. Büyümüş mü? Evet, ne çabuk unuttunuz, 16 sene olmuş. Üstüne ne mevsimler yaşanmış, kaç can hayat bulmuş, kaç can göçüp gitmiş bu dünyadan. Kaç can sıkışıp kalmış bu dünyaya…

Kimdi faili bu fenalığın. Sahi aldatmayı kimden öğrenmişti insanoğlu? Aldanan ilk masum kimdi? Kime sormalı hesabını? Geri gelir mi geçen zaman?

Bu arada hala bulamadım o kelimeyi. Bir yanım bulmak da istemiyor. O kadar zaman geçmiş ki ne bir anı kalmış geride ne de güzel bir söz. Unutulmaya yüz bile tutmamış. Silinmiş hafızamızdan, iki yabancı olmuşuz. Canının bir parçasıyken, utanır olmuşuz şimdi tokalaşmaya bile. Oysa ki onun elleri emektar olmalıydı, güven kapısı olmalıydı. Kime benzemek istiyorsun denildiğinde ilk isim o olmalıydı. Değer miydi çekip gitmeye? Bence değildi. Sadakat kelimesini yere atıp çiğnemek erkekliğe sığmazdı. Şu fani dünyada bir gönül kırıp Rab-ı Rahim’i gücendirmeye lüzum yoktu.

Sesi boğazımda bir düğüm, şimdi ne zaman istesem arayamam biliyorum, arasam da ulaşamam. Neden her şeyi silip atan insanın beyni bazı şeyleri unutmamakta ısrar eder ki? Nedendir hala acı çekmemiz, 16 sene olmuş! Yoksa Mevlana misali ‘hamdım, piştim’ demeye mi ihtiyacımız vardı? Sabrımızı sınıyordu yaradan, ne kadar dayanabilir yürek yorgunluğuna diye salıvermişti bizi bir maratonun ortasına. İlginç olan ise, ‘her şeye rağmen yine de sen’ deyişimiz.  Nasıl bir durumdur ki bu hala özlemek, hala aramak, gözyaşı dökmek… Hakkı yenmiş 16 yılın üstüne yine de Allah razı olsun deyip arkasından hayır duası etmek nedendir?

Gölgesi de yeterdi. Karakterli olsaydı; imrenirdim, özlerdim, gurur duyardım.

Böylesine bir aldanmışlıktan sonra ne gelse yeri ne de gitmesinin bir önemi var.

Hayır! Hayat o kadar garip ki, her haline şükrediyorsun.

Aldanmışlığın şükrü nasıl eda edilir hala öğrenemedim ama ben.

16 sene olmuş, unutmayı da öğrenememişim.

  بشرى

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s