Hz. Ömer (r. a)’ a Dair

Ömer bin Hattab (r. a)

   عمرابن الخطاب

 (MS 579- MS 644)

‘ Şiddet göstermeksizin kuvvetli, zayıflık belirtmeksizin yumuşak ol! ’

 

O ki son peygamber Resulullah (sav)’in sahabesi, İslam Devleti’nin Ebu Bekir (r. a) ‘den sonraki Başkanı ve Halifesidir. Cesareti ve adaleti ile tanınmıştır.

Müslüman olmadan önce karşısında ‘benim’ diyen kimsenin duramadığı biridir Ömer bin Hattab. Kimsenin karşı çıkamadığı, hatta Müslüman olduktan sonra da İslam’ın gücüne güç katmış, Kureyşli müşriklerin gözünü daha da korkutmuş, alçakça planlarını da Müslüman oluşuyla suya düşürmüştür.

Her defasında gözlerim dolar, okudukça derin duygu ve düşüncelere dalarım, İslam ne güzel din azizim diye… Çünkü hiddet ve asabiyetin timsali, gelmiş geçmiş en babayiğit, karşısında adam bırakmayan, tabir caizse asan-kesen biri Ömer bin Hattab’ ı, karıncayı dahi incitemeyen, merhamet ve alçakgönüllülükte örnek;  cesur,  kuvvetli ve adaletli bir bireye dönüştürmüş, sonrasında da Allah onu İslam Devletinin liderliğiyle şereflendirmiştir.

(Öyle ki rivayete göre şeytan bile Hz. Ömer (r. a) ’ın olduğu sokağa girmeye korkarmış.)

Kureyşli müşriklerin gazıyla, Resulullah (sav) ’i öldürmeye diye yola çıkıp kız kardeşi Fatima bint-i Hattab’ın evinde Kur’an -ı Kerim okunduğunu işitip, bir hınçla onun evine gider ve ortalığı toza dumana katar. Nedir bu okuduğunuz der; eline alır ve okuduğu şu ayetler onu derin düşüncelere sürükler:

“Göklerde ve yerde ne varsa, hepsi Allah’ı tesbîh ederler. Yegâne galip ve hikmet sahibi olan O’dur. Göklerin ve yerin hükümranlığı O’nundur, hem diriltir, hem öldürür. O her şeye hakkıyla kâdirdir. O her şeyden öncedir. Kendisinden sonra hiç bir şeyin kalmayacağı Son ’dur, varlığı aşikârdır, gerçek mâhiyeti insan için gizlidir, O her şeyi bilir”… (el- Hadîd Sûresi, 1-3)

Allah Kelâmı’nın yüksek mânâ ve fesâhati onun kalbine de işler. “Göklerde ve yerde olan şeyler hepsi Allah’ın, bizim putlarımızın bir şeyi yok…,” diye düşünür ve Resulullah (sav) ’in yanına gitmek ister. O esnada Hz. Peygamber (sav)  Safâ semtinde Erkâm’ın evindedir.

Ömer bin Hattab’ın silahlı olarak geldiğini gören Müslümanlar telaşlanırlar ancak odada bir başka yiğit Hz. Hamza vardır, ‘ İyilik için gelirse ne âlâ, aksi halde geleceği varsa, göreceği de var, telâşa gerek yok…’ sözleriyle ortalığı sakinleştirir.

Sonra o muhteşem hadise vuku bulur ve Ömer bin Hattab Müslüman olarak, Hz. Ömer( r. a), cennetle müjdelenen on sahabeden biri olur. Müslüman olmadan önce sahip olduğu kötü alışkanlıkların hepsi, İslam’ın nakışlarıyla desenlenir, ortaya benim en hayranı olduğum sahabe çıkar, pamuktan daha yumuşak gönüllü bir kahraman.

Şimdi inanmayanlar korksunlardı artık,  Allah, Peygamberinin (sav)  duasını, Ömer bin Hattab’a nasip etmiş, Peygamber Aleyhisselam’ın; ‘Ey Allah’ım! İslam’ı, Ebu hakem b. Hisam veya Ömer b. Hattab ile güçlendir!’ duasını kabul etmiştir.

O iyilikte de, hayırda da, cömertlikte de hep yarışırdı. Böbürlenmezdi. Çünkü karşısında en örnek insan vardı; SAV.

Ölümünde başını toprağa koydurmuş, hem umutlu ‘Vay bana Allah beni affetmezse ben ne yapacağım.’ diye hem de telaşlı bir edayla Rabbinin onun başını toprakta- tevazuda görmesini istemiş.

Gel de sevme, gel de gurur duyma, imrenme şimdi…

Şimdilerde Müslümanlık canilik; ‘onlar adam öldürüyor’ diyenler bir de Hz. Ömer (r. a)’in hayatına baksınlar tabi onun ve tüm insanların rahmet güneşi  SAV’ i unutmadan.  Bir insanın olabileceği en iyi hale gelişinden bahsediyoruz.

Bakmak değil görmek, okumak değil anlamak lazım.

Tabi bir de uygulamak.

 

بشرى

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s