Dört Harf

Bir anne düşünün ki, aynı zamanda bir baba. Bir anne düşünün ki; hem arkadaş, yem yoldaş, hem sırdaş… Bir anne düşünün elleri-yüzü kırışmış ama yüreği daha 18 yaşında. Bir anne düşünün cesur, dimdik, asaletli. Serçeler gelsin aklınıza, gagasıyla yavrusunun ağzına lokmayı uzatan, öyle bir anne düşünün. Bir anne düşünün sırf sizin mutsuzluğunuzu gidermek için didinip duran. Siz memnuniyetsiz, asabi olduğunuzda dahi bir sabırla hep alttan alan bir anne düşünün. Gözleri cennet bahçelerine açılan bir kapı, duası en dayanıklı zırhlardan daha koruyucu, rızası da Allah’ın rızasına eşdeğer. Bir anne düşünün, sonra gidin onu öpün. Çünkü onlar öpülmeye layık. Çünkü onlar Allah’ın Rahmetinin tecellisi. Çünkü onlar ”sadakat” kelimesinin anlamı. Çünkü siz bıraksanız da onlar asla bırakmaz elinizi. Ağzı Kur’an kokar onların, korktuğunuzda bir sure ile yanınızda olurlar, sabahlara kadar sizi düşünmekten uyuyamazlar. Mesafeler ve kaç yaşında olduğunuz hiç fark etmez, her telefonu açtığınızda üç yaşındaymışsınız gibi çağırırlar sizi. ‘’Anne ya!” diye tepki verdiğinizde; onlar için hala bir bebek olduğunuzu ve hiç bir zaman büyümeyeceğinizi öğrenirsiniz. ”Anne olunca anlarsın.” lafını defalarca duyarsınız da mana veremezsiniz. Şimdi, belki yeni yeni anlıyorsunuzdur o kutsal görevin nasıl olabileceğini…

İşte o benim annem, çok şükür, bin şükür O’nu bana verene. Ben daha ne isterim ki o yanımda olduğu sürece. O benim hayatı beraber omuzladığım can yoldaşım. En kadim sırdaşım ki ne zaman dara düşsem ben demeden o gelir, arar, sorar, düşünür. Eğer bir gün anne olacaksam işte böyle olmalıyım deme sebebim.

Dilinden dua, gönlünden huzur  hiç eksik olmasın annecim. Rabbim kıymetini hiç unutturmasın, senin rızan da O’na giden yolumda  arkadaşım olsun. Sen benden razı ol ki , belki O da benden razı olur.

Selam ve hürmet ile…

Reklamlar

Dört Harf” için 2 yorum

  1. Çok güzel bir yazı, diline, dimağına sağlık prensesim benim. Teşekkür ederim böyle güzel bir yazıyı başta annemiz olmak üzere tüm bu vasıfları taşıyan annelere hediye ettiğin için.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s