Mavi Yeşil

Mavinin yeşile olan hasreti gibiydi yeşilin ona ulaşmaya çabalaması. Sanki peşinden koşturur gibi dur durak bilmeksizin.Birbirine bu kadar yakın gibi görünen ancak mesafelerin bile anlamını yitirdiği. Her yağmur yağışında beslemesi yeşili, sürekli yağmura hasretti işte. Toprak kokardı yeşilin aşkı buram buram. Geceleri yıldız yıldız parlayan, göz kırpardı sanki yeşile. İçi kararmış gibi görünse de hiç belli etmezdi yeşil,sabah güneşini gösterince mavi,  yine cıvıl cıvıl öterdi. Sonra mavinin başkalarını sevmesine  de katlanırdı, dolunay olur da başka mavilere boy gösterdiğinde yine beklerdi yeşil bir köşede. Birbirini bu kadar tamamlayan ancak bu dünyada hiç bir zaman kavuşamayacaklarını bile bile severlerdi. Onun korumacılığına hayrandı yeşil zaten, gök kubbede yayılıp onu nazarlardan saklardı. Biri kendini geri çekince diğeri yapraklarını dökerdi zaten… Birinin nuru aydınlatırdı diğerini ışıl ışıl.

İşte biz göremesek de, en derinde hissetsek de var bizim de mavimiz. Her halimizi seven, yapraklarımızı döksek de her bahar yine Rahmetiyle bizi sulayan, coşturan, ruhumuzu nuruyla dallandırıp budaklandıran. Biz ona o bize hasret, ayrılıkla sınava tabi tutup, kavuşmayı bekleyen. Mesafelerin yanılsaması işte, bir ayağımız toprağa bağlı ya uzak zannediyoruz,kilometreler var zannediyoruz ama bakınca sanki hemen dibimizde hasretliğimiz.Birbirini tamamlayan, güzelliğini ondan almış sanki,onun güzelliği yerleri gökleri kuşatmış sanki,yeşili kuşatmış. Yeşilin ona ihtiyacı,aşkı,hasreti ,çaresizliği ne kadar da güzel anlatıyor aslında.Bakmakta değil marifet görebilmekte. Bize bu kadar yakın olup da yüceliğinden bir şey kaybetmeyen ancak sevdanın adını da göklere yazmış onun yüzü hürmetine yaratmış yeşili. Ondandır yeşilin bu kadar zikredişi,şükredişi,minnettarlığı,sadakatı.

Sil at kafandan artık kuruyup yok olacağım ya da çürüyeceğim,kurda kuşa yem olacağım mantığını.Elbette ki seni gözetleyen biri var, daha bir tohumken seni dallandırıp budaklandıran,bu güzelliği sana bahşeden ve kuru topraktan aldığın tatsız tuşsuz mineral ve suyu, leziz ve tatlı birer meyveye dönüştüren. Ol! Sen de bir yeşil ol hasret,özlem dolu,umut dolu. Ol! Bir yeşil ol! Aşk ol, mana bul…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s